logo

•• Ochorenia z otravín ••

Chorenia z potravín (alimentárne ochorenia) rozdeľujeme na infekcie a otravy, ktoré sa ďalej delia na toxoinfekcie a intoxikácie.

Infekcie - sú nákazlivé ochorenia vyvolané nákazlivým (patogénnym) mikroorganizmom (baktériou, vírusom) prenáša ich nakazený človek alebo zviera. Infekcia je často sprevádzaná horúčkou.

Otrava – je chorobný stav nášho organizmu, ktorý je vyvolaný prítomnosťou nejakého jedu v našom tele.

Toxoinfekcie sú vyvolané mikroorganizmami, ktoré sa potravinou alebo vodou dostanú do tráviaceho ústrojenstva človeka, kde sa síce nemnožia, ale uvoľňujú v našom čreve jedy, tzv. endotoxíny. Tieto endotoxíny potom pôsobia na sliznicu čreva a vyvolávajú ochorenia. 

Intoxikácie (enterotoxikóza) sú ochorenia, ktoré si spôsobíme tým, že zjeme potraviny, v ktorých sa pomnožili baktérie, ktoré do jedla uvoľnili svoje jedy, tzv. exotoxíny. Týmito jedmi sa po zjedení príslušných potravín otrávime. Tieto ochorenia teda nie sú priamo prenosné z človeka na človeka.

S potravinami je potrebné vždy odborne a hygienicky zaobchádzať, pretože potraviny zle uskladnené, v rozklade a napadnuté chorobnými zárodkami vyvolávajú ochorenia a otravy.

Potraviny sa môžu nakaziť priamo – potravina sa vyrába zo závadnej suroviny alebo nepriamo – surovina je nezávadná, ale môže ju nakaziť napríklad človek zlou hygienou pri jej výrobe. Je veľmi dôležité dodržiavať osobnú hygienu a hygienu výrobných priestorov a zariadení. Do potravín sa okrem mikroorganizmov môžu dostať aj kúsky skla, kovov, kamienky.

Niektoré ochorenia a nákazy z potravín:

  1. Týfus – črevné ochorenie, ktoré sa prenáša znečistenou vodou, mliekom, zriedkavo mäsovými výrobkami, zmrzlinou. Prejavy: bolesti hlavy, hnačky, horúčky.
  2. Salmonela – nákaza, ktorá pochádza najčastejšie z vajec, majonézy (vajíčka tepelne neupravené). Prejavy: horúčka, zimnica, vracanie, hnačky.
  3. Botulizmus – botulotoxín – klobásový jed - patrí medzi najprudšie jedy, ktorý sa môže nachádzať v údeninách a v neodborne vyrábaných mäsových a zeleninových konzervách. Nakazená konzerva netvorí bombáže, je preto ťažké ju rozoznať.
  4. Žltačka – vírusové ochorenie pečene, ktorého zdrojom nákazy môže byť surové mäso, vajcia, mlieko, ustrice. Prejavy: nechutenstvo, bolesť hlavy a bolesť v oblasti pečene, žltá pokožka.
  5. Plesňové nákazy – plesne nepriaznivo ovplyvňujú chuť potravín, vôňu, ale vylučujú aj jedovaté toxické látky. Mäso napadnuté plesňou nestačí len umyť, je potrebné aj hlboko vyrezať postihnuté miesto. Medzi výrobky najviac postihnuté plesňami patria džemy, kompóty, ovocné šťavy, oriešky, sušené ovocie, zelenina, výrobky z múky, slanina. Jedy z plesní môžu poškodiť pečeň, vyvolať tvorbu nádorov.
  6. Parazitné nákazy:
  • Pásomnica dlhočlánková – žije v tele ošípaných, do tela človeka sa môže dostať z nedostatočne opracovaného mäsa. Prejavy: bolesti brucha, vracanie, nechutenstvo, chudokrvnosť, úbytok hmotnosti;
  • Svalovec – Trichinela - okrúhly červ, ktorý sa do tela môže dostať zjedením napadnutého polosurového bravčového, medvedieho, diviačieho mäsa. Prejavy: zápaly svalov (napríklad srdcového).

Ochoreniu z potravín sa môžeme vyhnúť, keď sa budeme riadiť nasledovnými zásadami:

  • Pri nákupe potravín v obchodoch a v miestach rýchleho občerstvenia si treba všímať nielen dobu trvanlivosti, dátum spotreby, ale prezrieť si, či výrobok nevykazuje nezvyklý vzhľad, zafarbenie, tvar, pach - pretože mikrobiologickú kontamináciu samozrejme len okom nezbadáme.
  • Pred prípravou jedla, počas jeho prípravy, pred jedlom a po použití toalety si vždy treba umývať ruky mydlom, aby sme znížili riziko prenosu nákazy.
  • Oddeľovať surové potraviny od hotového jedla. Pri manipulácii so surovými potravinami môže dôjsť k infikovaniu ďalšej potraviny, ak sa použije tá istá doska na krájanie, nôž, nádoba, znečistené ruky a pod.
  • Mnohým ochoreniam môžeme zabrániť konzumáciou dostatočne tepelne opracovaných pokrmov a zabránením krížovej kontaminácie surovín, najmä surového hydinového a bravčového mäsa a vnútorností a hotových potravín a pokrmov.
  • Riziko znížime na minimum, ak potraviny dôkladne pred požívaním zohrievame pri teplote 70 °C po dobu najmenej 15 minút. Zároveň sa odporúča jedlo po zohriatí ihneď skonzumovať alebo schladiť a uložiť do chladničky.
  • V domácnosti zaobchádzame s potravinami podľa podmienok skladovania, ktoré výrobca uvádza na spotrebiteľskom obale.
  • Zásadne na pitie a pri príprave jedál treba používať iba zdravotne nezávadnú pitnú vodu.
PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...